Мултивитамин
  • Мултивитамин

Мултивитамин

1.100 MKD
без ДДВ: 1.100 MKD
Шифра на производ: Multivitamin
Достапност (кол. на залиха): Out Of Stock
Количина:

Мултивитамини

100% природни компоненти (Aлфалфа, Хлорела Пченична трева) и  минерали

 

 

Се што ви е потребно за телото да се носи со стресот од модерниот и динамичен  живот, нездравата исхрана, загадениот воздух.

PRODIMED-  Холандски мултивитамин со највисок процент на препорачани дневни дози во Р.М.

Зошто треба  да ги користиме  мултивитамините ?

- учествуваат во метаболитичките процеси и превенција од болести

- го подобруваaт имунитетот и ги неутрализираат стресот и заморот

- го намалуваат оксидативно дејство на слободни радикали

- го намалуваат ризик за појава на инфаркт

- учествуваат во формирање на крвни елемeнти и клеточни мембрани

- ги внесувате неопходните компоненти при слабеење и диететски режим

- ги подобруваат ментални и конгенитивни способности

СОСТАВ

Витамини

-Витамин Ц, Б13, Б3, Е, Б5, Б2, Б6, Б1, Д3, биотен, фолна киселина, бета-каротен

Минерали

-Натриум, калциум, магнезиум, бакар , железо, цинк, јод, селен, манган,

Лимонски флавоноиди  

-ги чистат крвните садови

-го снижуваат LDL  холестеролот

-помагаат во регулирање на крвниот притисок

 

 Алфалфа е алга  

- богата со фитоестрогени кои го имитираат естрогенот со што се намалува ризикот за појава на рак на дојка

- функционира како неуротрансмитер и го активира допаминот

- помага при потешкотии во менопауза и ПМС симптоми

- го штити телото од  проблеми со коските и остеопороза

Хлорела е алга 

- која содржи уникатен фитонутриент (sporellenium) кој во висок процент се врзува за биотоксините, пестициди, тешки метали, конзерванси, бои и ароми од храната и ги исфрла од организмот

- ја обогатува цревната флора и заедно со присуството на ензимите ја подобрува дигестијата

Пченична трева  

- нејзиниот хлорофил  е скоро идентичен со хемоглобинот, го  зголемува бројот на црвени крвни зрнца

- го подобрува дотокот на кислород и хранливи материи до сите клетки

- го алкализира организмот

 

Холин битартарат

-подобрува меморија и конгенитивни функции

-зголемува ослободување на ацетилхолин (неуротрансмитер на централен и периферен нервен систем)

Иноситол

-помага во балансирањето на активните компоненти во организмот

- се користи во третман проблеми со нервен систем ( панични напади, шизофренија инсомниа..)

Паба

-помага при инфертилитет кај жени

-помага при  кожни заболувања( витилиго, дерматитис) и  опагање на коса

-помага при артритис и анемија

Симтоми на недостаток на мултивитамини и минерали -ослабен имунитет, зачестени инфекции, анемија, лош квалитет на коса, кожа и нокти, намален апетит, грчеви во мускулите, замор, слабост, исцрпеност, несоница.

Производот содржи 60 капсули

Препорачана дневна доза

-       1 капсула дневно

-       2 до 3 капсули кај Бремени жени, постари луѓе, лица изложени на зголемен стрес и психофизички напор, хронично болни лица, како и лица кои се на диететски режим имаат зголемена потреба од внес на мултивитамини.

Алергиски информации

    -производот не содржи алергени

    -капсулата е направена од желатин

Чувајте

-На суво место на собна температура

- подалеку од дофат на деца 

Напишете коментар или оценка

Вашето име:

Вашиот коментар:

Забелешка: HTML-от не е преведен!

Оценка: Лош Добар

Внесете го кодот за верификација во полето:

ПРОДИМЕД ДИЕТА

Дајте им ОТКАЗ на килограмите

Дали сте спремни да почнете да водите поздрав живот? Дали сакате конечно да се ослободите од вишокот килограми? PRODIMED ви нуди уникатна, ефективна и брза програма, во која ќе губите килограми на здрав и одговорен начин. Клучот на успешноста е пријателската, лична поддршка од нашите доктори и нутриционисти. Комбинирано со докажаната програма за слабеење, врвните резултати не можат да изостанат.

повеќе..

Контакт

  • 070 221 222
  • dr.robinson.mk@gmail.com

Facebook

Dr. Robinson Health Club © 2022. UKION SHOPS